MENU

Most Rev Kevin Michael Manning DD

Bishop Emeritus of Parramatta

Most Rev Kevin Manning DD
Most Rev Kevin Manning DD, Bishop Emeritus of Parramatta.
Bishop Kevin Manning was appointed the second Bishop of Parramatta on 10 July 1997 and installed on 21 August 1997.

On 8 January 2010, he was appointed Apostolic Administrator until his retirement on 4 March 2010. He was succeeded by Most Rev Anthony Fisher OP, the third Bishop of Parramatta.

In retirement, Bishop Manning has the title “Emeritus Bishop of Parramatta”.

Appointments

2012-current: Bishop Emeritus of Parramatta

2010-2012: Apostolic Administrator for Wilcannia-Forbes

1997-2010: Bishop of Parramatta

1991-97: Bishop of Armidale

1983-91: Secretary to the Australian Catholic Bishops Conference

1978-83: Assistant Secretary to the Australian Catholic Bishops Conference

1962-78: Priest of the Diocese of Bathurst

1961: Ordained to the Priesthood in Rome on 21 December 1961

Background

Bishop Manning was born in Coolah, NSW, in 1933. He is the second eldest in a family of five boys and two girls, born to Kevin and Edith Manning. He attended Sacred Heart Primary School in Coolah before going on to St Columba's College, Springwood, where he later began his studies for the priesthood. He was selected to complete his studies at Propaganda Fide College in Rome, where he was ordained on 21 December 1961.

Media contact

Catholic Diocese of Parramatta
Communications Manager Jane Favotto
M: 0418 208 280

Email media enquiries can be directed to the Communications Manager via this site's secure email service.

Email the Communications Manager